Arkiv

 

Swedens #1 International Blues Event since 1992

ÅMÅL's BLUES FEST

 

ARKIV

2017

Åmål´s Blues Fest Award till Matti Ollikainen

ÅBF´s Junior Blues Prize till Karlbergs Musikesteter

 

Songhoy Blues (MLI) / Lady A & Top Dogs & Forlon Horns (USA/SE) / Ian Siegel Band (UK/NL) / James Harman & Tomi Leino Trio (USA/FIN) / Bonita & The Blues Shacks (ZAF/DE) / Nathan James & The Rythm Scratchers (USA) / Morblus Feat. Justina Lee Brown (IT/NG) / Chino Swingslide (ARG) / Kyla Brox Band (UK) / Birdlegg-Cookie Magee & Eastside Kings (USA/SE) / Jai Malano & Hook Herrera Band (USA/SE) / JT Lauritsen & The Buckshot Hunters (NO) / Miriam Mandipira & Kjeld Lauritsen Trio (ZW/DK) / The Cornfeds / Homesick Mac & Maria Stille / Lollo Gardtman & The Voodooers / Lisa Lystam Family Band / Slidin' Slim / Tribute to Sven Z "Blues From Within", Marino Valle, Mr Bo, Henrik Pilqvist, Matti Ollikainen, Mikael Fahleryd, Jim Ingvarsson /Felicia Nielsen / T-Bear & The Dukes / Blue Wheel / Barrelhouse / Daniel Widegren / Bror Gunnar Jansson / Lårkaka Blues/ Hurley & The Blue Dots / Mercury Jam Band / MC Göran Svenningsson & Mr Bo.

2016

Åmål´s Blues Fest Award till Mönsterås Blues Band

ÅBF´s Junior Blues Prize till Daniel Widegren

 

Eric Bibb & Staffan Astner (USA/S) / Angela Brown & Top Dogs (USA/S) /

Kenny Brown Band (USA) /Memphis Gold (USA/S) / Blues Sisters –

Tasha Taylor, Layla Zoe & Ina Forsman (USA/CDN/FIN) /

Michael Roach & Johnny Mars (USA) / Bert Deivert & Copperhead Run (USA/S) / Hook Herrera & Sevenson’s (USA/S) / Patricia Page & The Prophets (UK/S) /

Ruby Bluesdays (SCT) / Big Mama Montse & Tòfol Martinéz (ESP) /

Erja Lyytinen (FIN) / Wentus Blues Band (FIN) / Nisse Hellberg & Snibb’s /

Caroline af Ugglas /Big Band Splash feat. Sven Zetterberg /

Knock-Out Greg & Marino Valle / Mr Bo & The Voodooers / Mönsterås Blues Band/ Baba Blues / Pontus Snibb’s Wreck of Blues / Sky High / Ida Bang & The Blue Tears Shoutin’ Red & Bill Öhrström / Sofie Reed / Harry Banks Band / Fat Bull & his Vets Tehler Blues Band / Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes /

Per Ängkvist & Mercury Jam Band / Svante Sjöblom & Filip Jers / The 2120’s / Among Lynx / Lighthouse Band / Steve Grahn & Mattias Malm /

Mess Around Project / Ingela Öhman Trio / Daniel Widegren / Doktorerna.

2015

Åmål´s Blues Fest Award till Brian Kramer

ÅBF´s Junior Blues Prize till Among Lynx

 

Bobby Rush (USA) / Alvin Youngblood Harts Muscle Theory (USA) / Brian Kramer Band (USA/S) / Tim Mitchell Band (USA/UK/ESP) / Kiralina Salandy & Slim’s Gospel Train (CDN/S) / Innes Sibun & Selected (UK/S) / Ina Forsman & Helge Tallqvist Band (FIN) / Blues Jamboree (DK/S) / Big Creek Slim (DK) / Thorbjörn Risager & The Black Tornado (DK) / Rita Engedalen & Backbone (N) / Geir Westby Band (N/S) / Sven Zetterberg Blues Band / Sofie Reed / Jasmine Kara / Knock-Out Greg & The Injectors / Among Lynx / Harry Banks Band / Shoutin’ Red / Bill Öhrström / Gumbo / Factory Smokers Street Revue / Honeyboy Slim & The Bad Habits / Ladies Got the Blues / Mad Dogs / E. L. S. Band / Gus Almstedt Band / Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes / Göran Blues Band & J Lindblom / Fat Bull & Ångmaskinen / Svante Sjöblom /

A Sense of Blue Cream / Per Ängkvist & Mercury Jam Band.

2014

Åmål´s Blues Fest Award till Harry Banks

ÅBF´s Junior Blues Prize till Felicia Nielsen

 

Otis Taylor Band (USA)/ Nikki Hill Band (USA) / Carolyn Wonderland (USA) / Corey Harris Rasta Blues Experience (USA) / Tangled Eye feat. Dede Priest (USA/NL) / Lil’ Jimmy Reed Band (USA/UK/S) / Doghouse (USA) / Bob Hall & Hilary Blythe (UK) / Miriam Mandipira (ZW) / Homesick Mac (SRB) / Marjo Leinonen Huff n’ Puff (FIN) / Delta Blues Band (DK) / Thomas Melau (DK) / Geir-Arne Westby (N) / Lisa Lystam Family Band / Sevenson & The Sevenettes / Kokomo Kings / Badge / Virginia & Skybenders / Roffe Wikström / Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes / Shoutin’ Red, Ida Bang & The Blue Tears /

Eve’n Odds / Nina’s Blues Bastards / Just Started Rollin’ / Sofie Reed /

Steve Grahn & Mattias Malm / Harry Banks Trio / Mr Bo & The Voodooers /

Göran Blues Band /Release Gospel Choir.

2013

Åmål´s Blues Fest Award till Bo Hansson

ÅBF´s Junior Blues Prize till Lisa Lystam

 

John Primer (USA) / Chris Thomas King Band USA) / Lee Oskar (USA) / Rich DelGrosso(USA) / Bert Dievert Trio (USA) / David ”Boxcar” Gates (CDN) / Black Voices (UK) / Jo’Buddy & The Uplifters (FIN) / Copenhagen Slim Band (DK) /

JT Lauritsen & The Buckshoot Hunters (N) / Beat & Stomp (DK) / Jimmy Five / Mad Dogs feat. Ulf Sandström / Clas Yngström & Big Tex Three / Gumbo / Joe Spinaci Combo / The Hightones feat. Fredrick Karlsson / Mr Bo & The Voodooers / Hammond Hurricanes / Svante Sjöblom Trio feat. Magnus Nörrenberg / Micke Mojo and his Bedroom Bazookas / Sofie Reed / Lisa Lystam Trio / Hanna Tolf & Christoffer Johansson / Where Southern Cross the Dog / Svante Sjöblom & Filip Jers / Serve You Right To Suffer / Steve Cato, Blueass / The 2120’s / Porklash Per Åhman / Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes / Göran Blues / Harry Banks Trio / Anders Galle Band / Simon Lindekrantz.

2012

Åmål´s Blues Fest Award till Bill Öhrström

ÅBF´s Junior Blues Prize till Fredrick Karlsson

 

John Mooney & Bluesiana (USA), Big Daddy Wilson (USA/DE), Joel DeLuna (USA/S),

Young Jessie (USA), Tad Robinson (USA), Bill Troini Soul Band (USA/S/N), Jimmy Z (USA),

Bell Thing Band (USA/S), Bert Dievert (USA), Si Cranstoun Band (UK), Tony Remy (UK),

Wille Salomon (D), Rita Engedalen & Backbone (N), Daniel Eriksen (N),

Bill Örhström Band feat. Janne ”Loffe” Carlsson, Karin Rudefelt & Doctor Blues,

Maxi Dred & The Ronin Blues Band, T- Bear & The Dukes of Rhythm, Blues Sisters, Kamchatka, Joey’s Beautiful World feat. Joey Belmondo, Man CoOperation, Blues Sisters, Svante Sjöblom & Filip Jers, Mona Johansson Duo, Göran Blues,

Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes, Cecilia Ringkvist, Old Kerry McKee, Stewe Cato, Jansson Blomgren & Jansson, Marcus Svensson, Harry Banks Buzzers,

Fat Bull & Do The Strand Band, Captain Yxenholt & his Crew, Fredrik Karlsson,

Sven Zetterberg, Slidin’ Slim, Janne Zander, Serve You Right To Suffer, Jimmy Five.

2011

Åmål´s Blues Fest Award till Patricia Page

ÅBF´s Junior Blues Prize till Joey Belmondo

 

Barrelhouse Chuck (USA) / Derrick Big Walker Band (USA/S) / Chuck Hall (USA) /

Gregory Boyd & Uptown New Orleans Band (USA/DK) /

Keith Dunn Band (USA/DE) /Rich Harper Blues Band (USA) / Wes Weston (UK) / Patricia Page & The Prophets (UK/S) /Micke & Lefty feat. Chef (FIN) /

Delta Blues Band (DK) / HP Lange (DK) / Ladies Sings the Blues (DK) /

Troels Jensen (DK) / Geir Westby Band (N) / Svend Berg Band (N) /

Vidar Busk & His True Believers (N) / Bill & Guy & Slim /Blue Wheel /

Robert Lighthouse /Clas Yngström & Big Tex Three /

Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes / Daniel Norgren / Edit Strindberg Trio Gugges Enmanna / Jim’s Combo / Joey Belmondo Trio / Just Started Rollin’ / Lesters Bluesband / Mojo Farm / Mr Bo & the Voodooers / Paul & The Bad Kays /

Roffe Wikström / Slidin’ Slim / Stewe Cato / Steve Grahn & Mattias Malm /

Svante Sjöblom & Filip Jers / Trickbag feat. Sven Zetterberg /

Harry Banks Buzzers /Jimmy Five / Lesters Bluesband.

2010

Åmål´s Blues Fest Award till Ulf Sandström

ÅBF´s Junior Blues Prize till Edith Strindberg

 

Mud Morganfield (USA) / Women of Chicago Blues –

Zora Young/Deitra Farr/Grana Louise (USA) / T-Model Ford (USA) /

Cadillac John (USA) / Bill Abel & Bert Deivert (USA) / Taildragger (USA) /

Kirk Fletcher (USA) /Trampled Under Foot (USA) /

Big Joe Louis & his Blues Kings (UK) / Ana Bon-Bon (UK) /

Georg Schroeter & Marc Breitfelder (D) / Mountain Men (F) / Howlin’ Bill (B) / Catfish Charley (NL) / Homesick Mac & Tomi Goluban (SRB/HR) /

Big Rooney & The Doghouse (N) /Svend Berg Band (N) /The Urban Blues Band (N) Westby Blues Band (N/S) / Jump 4 Joy / Mr Bo & The Voodoers /

Jenny Bohman & Brian Kramer / T-Bear & The Dukes / BabaRichie & The Raags/ The Northern Cross Band / Svante Sjöblom & Filip Jers /

Robert Lighthouse Band / Edith Strindberg Trio / Sharpnotes / Skybenders / Slidin’ Slim / Fat Bull with Papa Dan & Friends / Christian Smedström /

Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes / Arvid Hill & Daniel Karlsson /

Åmål Big Band /Jesus Baby / Broken Backs Blues Band / Karlbergs Esteter / Göran Blues Band /Claes Janson Band / Blue Wheel / Lesters Blues Band /

Harry Banks & Stefan Bellnäs /Hammond & Leslie / Steve Cato.

2009

Åmål´s Blues Fest Award till "Stoffe" Sundlöf

ÅBF´s Junior Blues Prize till Arvid Hill & Daniel Karlsson.

 

The Holmes Brothers (USA) / James Harman & Nande Band (USA/DK/S)

Little Willie Littlefield (USA) / Boo Boo Davis (USA) /

Ellis Hooks, Larry Mitchell & Winstone Roye (USA) /Larry Crockett (USA) /

Billy Hector (USA) / Big Joe Louis (UK) / King David (UK) / Ian Siegal Band (UK)/ Matt Schofield Band (UK) /Peter Nande Band (DK) / Tim Lothar (DK) /

Poorboy Poul (DK) / Shuffle Service (N) /Ellen Marie & Hallvard (N) /

Westby Blues Band (N/S) / Sven Zetterberg Blues Band /

Jim’s Combo / Harry Banks / Steve Grahn & Mattias Malm /

Three Studs and A Stone /Mia Lexie Blues Band /

Queen Josephine & The Blues Trail / Dogbreath / Svante Sjöblom & Filip Jers /

Hill Blues Unit / Hot Dog Taylor / Robert Lighthouse /Daniel Norgren /

Franska Trion / Arvid Hill / Daniel Karlsson / Måns Williamsson /

Serve You Right To Suffer / Giant Flesh / Fat Bull & his Vets /

Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes /Back on Track /Steve Cato /

BabaRichard & Poorva Express / Lesters Blues Band /Björn Lilleland /

Karlbergs Esteter / Stefan Bellnäs feat. Bengt Bygren.

2008

Åmål´s Blues Fest Award till Dan Magnusson

ÅBF´s Junior Blues Prize till Giant Flesh.

 

Eddie Kirkland (USA) /Eric Bibb (USA) / Kenny Brown & North Mississippi Hill Country Picknick Revue (USA) / Alvin Youngblood Hart (USA) /

Danny Lancaster (USA) / Tino Gross (USA) /Bert Deivert & Janne Zander (USA/S) The Wildcards (UK) / Patrica Page & The Prophets (UK/S) /

Wentus Blues Band (FIN) / Reidar Larsen & The Storytellers (N) /

Rita Engedalen & Backbone (N) / Red Hot (N) / Peter Nande Band (DK) /

Alain Apaloo Band (DK) / Tim Lothar Petersen (DK) / Roffe Wikström /

Little Jenny & The Blue Beans / Blue Thrill / Giant Flesh / Hanna Tolf & Dick Ahlin/ Robert Lighthouse / Harry Banks / A Sense of Blue Cream /

Svante Sjöblom & Filip Jers / Steel ’n’ Blues / The Ramblers / Hot Dog Taylor /

T- Bear & The Dukes of Rhythm / Crocodile Claes & The Alabama Lovesnakes / KCK’s Esteter / Fat Bull & his Vets / Mr D & Soul Organizers /

Fred & The Bluesmakers /Abraham & Alfred / The Dodge /

Andreas Galle / Steve Cato.

2007

Åmål´s Blues Fest Award till Roffe Wikström.

ÅBF´s Junior Blues Prize till Hanna Tolf

 

John Mooney (USA) / Billy Boy Arnold (USA) / Jody Williams (USA) /

Bob Stroger & Billy Flynn (USA) / Lil´Jimmy Reed (USA) /

Angela Brown & The Mighty 45`s (USA/UK) / Omar & The Howlers (USA) /

Rich Harper Bluesband (USA) / Travis Haddix & Hooters Blues (USA) /

Michael Roach (USA) / Carlos del Junco (CDN) / Wolftrain (UK) /

Jo’Buddy & Down Home King III (FIN) / Honey B & The T-Bones (FIN) /

Daniel Eriksen (N) / Bedrock Bluesband (N) / Blue Fredrik (N) /

HP Lange & The Delta Connections (DK) /Mike Andersen Band (DK) /

Sven Zetterberg Trio / Marino Valle & King Five / The King Bees /

Emil & The Ecstatics / Martin & his Rhythm Kings /

Richard Tehler & The Licktones / Markus Svensson & Stefan Dafgård /

Harry Banks / Fat Bull & his Vets /A Sense of Blue Cream /Slidin’ Slim /

Svante Sjöblom & Filip Jers /Jenny Almsenius & Martin Abrahamsson /

Hanna Tolf & Dick Ahlin / Fred & The Bluesmakers.

2006

Åmål´s Blues Fest Award till Clas Yngström

ÅBF´s Junior Blues Prize till Richard Tehler & the Licktones

Classes Minnesfond till Musikskolan i Åmål

 

Lil’ Jimmy Reed (USA) / Brian Kramer Trio (USA/S) / Keith Dunn (USA) /

Deitra Farr & Billy Flynn (USA) / Tutu Jones Band (USA) / The Blues Band (UK) / Ian Siegal (UK) / BB & The Blue Shacks(D) / Geir Westby (N) / Spoonful of Blues (N) / Hard Bargain Band (N) / Russel Blues Band (N) /

Thorbjörn Risager’s Blue 7 (DK) / Helge Tallqvist & Groovy Eyes (FIN) /

Baba Blues XL / Mr Bo & The Voodooers / Blue Thrill /

Harry Banks & Dan Magnusson / Fat Bull & his Vets / Sky High / The Ramblers / Neros Blues Band / Paul & The Blue Delivery / Trickbag / Interstate 40 Rhythm Kings / Steve Grahn & Mattias Malm / Stewe Cato / Ahlin Johansson Tolf /

Svante Sjöblom & Filip Jers / Mr D & Grandpa’s Haircut / Fred & The Bluesmakers / Dembo & The Roots Foundation / Richard Tehler & The Licktones /

KCK Estetiska programmet.

2005

Åmål´s Blues Fest Award till Jim Ingvarsson

ÅBF´s Junior Blues Prize till Neros Blues Band

Classes Minnesfond till Tony Berg

 

Robert Belfour (USA) / James Harman (USA) / Louisiana Red (USA) /

Johnny Rawls & Hooters Blues (USA) / Nathan James (USA) /Memphis Gold(USA) / Eugene ”Hideaway” Bridges (USA) / Patricia Page & The Prophets (UK/S) / Homesick Mac & Pera Joe (SRB) / JB & The Delta Jukes (N) / JT Lauritsen (N) / Greasy Gravy & Varpen (N) / Wentus Blues Band (FIN) /

Troels Jensen & The Healers (DK) / Little Jenny & The Blue Beans /

Baba Blues Xtra / Peps Blodsband / Sven Zetterberg Band /

Fred & The Bluesmakers / Michael K’s Rumble Pack / Harry Banks Buzzers /

Fat Bull & The Inseminators / Gumbo / Slidin’ Slim & Big Fred /

Svante Sjöblom & Filip Jers / Marcus Svensson & Stefan Dafgård /

Johan Eliasson & Patrik Idell / Moose / Sir Åsling & his swinging Blue Orchestra / Worship Gospel & Åmål Big Band / The Bells Of Joy / Neros Blues Band /

KCK Estetiska programmet.

2004

Åmål´s Blues Fest Award till Baba Blues

ÅBF´s Junior Blues Prize till Svante Sjöblom

Classes Minnesfond till Christer Nilsson

 

Lil’ Jimmy Reed (USA) / Big Jack Johnson (USA) / Sharrie Williams & The Wiseguys (USA) / Keith Dunn (USA) / Jackie Payne & Steve Edmonson (USA) / John Weston & Carla Robinson (USA) / Brian Templeton (USA) / Rich Harper Blues Band (USA) / Otis Grand (USA) / Little George / James Hunter & Big Joe Louis & The Blues Kings (UK) / Max Wolf (DK) / Hot Shot Love (DK) / Lightnin’ Moe & The Peacedisturbers (DK) / Nisse Torbjörn (DK) / Geir Westby (N) / Kristin Berglund (N) / Margit Bakken & Rita Engedalen & Marianne Tovsrud (N) / Louise Hoffsten & Snibb / Paul & The Blue Delivery / Harry Banks Buzzers / Al Theler Bluesband / Sivert Bramstedt / Sky High with Petra Kvännå & Per Wiberg / Red Rooster Revisited / Svante Sjöblom & Filip Jers / Jacob & The Jackals / Knock-Out Greg & Blue Weather with Pelle Piano / Roffe Wikström & Blue Hammer / Baba Blues XL / Mr D & The Soul Organizers / The Ramblers / Bluebirds / KCK Estetiska programmet.

2003

Åmål´s Blues Fest Award till Peps Persson

ÅBF´s Junior Blues Prize till Filip Jers

Classes Minnesfond till Scandinavian Blues Association.

 

Little Jimmy Reed (USA) / Mia Lexie (USA) / Louisiana Red (USA) /

T-Model Ford (USA) /Junior Watson Band (USA) / Zora Young (USA) /

Homesick Mac (SRB) / Andrea Gylfa & Bluesmenn (IS) /

HP Lange & Troels Jensen (DK) / Allen’s Pit (N) / Tönsbergs Blues Band (N) /

Geir Westby (N) / Rita Engedalen / Morten Omlid & Jostein Forsberg (N) /

Groovy Eyes (FIN) / Wentus Blues Band (FIN) / Harry Banks Buzzers /

Hill Blues Unit / Sven Zetterberg Blues Band / Peps Blodsband /

Paul & The Blue Delivery, / The Instigators / En Dos Blues /

Sir Åsling & The T-Bone Orchestra / Philip Jers / Martin & his Rhythm Kings / Manco & his Blue Invitation / Low Down Band / Fat Bull & Hobos Rhythm N’ Blues Section / Bo Eriksson, Walkin’ Spanish / Marcus Svensson & Stefan Dafgård /

Slidin’ Slim & Big Fred / Mr D & The Soul Organizers / Åmål Big Band.

2002

Åmål´s Blues Fest Award till Thomas Grahn.

ÅBF´s Junior Blues Prize till Martin & his Rhythm Kings.

Classes Minnesfond till Jörgen Sandin.

 

Mason Ruffner (USA) / Kenny Brown (USA) / Too Slim & The Taildraggers (USA) / Seasick Steve & The Level Devils (USA/N) / Keith Dunn (USA) / Abu Talib (USA) / Little Jimmy Reed (USA) / Sheila Wilcoxson / Steve Cammeron (USA) /

Blues Mama Brown Sugar Dixon (USA) / Jumpin’ Jerry & The Blue Healers (N) / Noise Pollution (N) / Oiling Boiling R&B Band (FIN) / Gumbo / Fat Bull & Mojodocs / Blue Stuff / Harry Banks Buzzers / The Young Guns / Little Jenny & The Blue Beans / Harmonica Henry & The Bluesrockers / Blues Down Town /

Martin & his Rhythm Kings /Marcus Svensson / Björn Werngren / Badge /

Matti Norlin / Baba Blues / Åmål Big Band.

2001

Åmål´s Blues Fest Award till Jenny Bohman.

Classes Minnesfond till Josh Brenner.

 

Prof. Washboard Blues Band (USA) / Chuck Hall Band (USA) / Kenny Brown (USA) / Angela Brown & The Mighty 45’s (USA) / Mojo Buford (USA) /

Lazy Lester & East Side Soul (USA/S) / David Maxwell (USA) /

James Wheeler (USA) / Big Joe Louis & his Blues Kings (UK) / HP Lange (DK) / Kent Thomsen & The Rich Ones (DK) / Lefty Willie & Micke Björklöf (FIN) /

Sven Zetterberg with Knock-Out Greg & Blue Weather / Blue Stuff /

Harry Banks Buzzers / Little Andrew & The Blues Masters / Fat Bull & Buddies / Jenny & Björn / Max Mojo Delivery / Jump 4 Joy / Sivert Bramstedt / Bertils Gambo Cats / Spoonful of Blues / The Soulmates / Peps Blues Band / Buckaroos.

2000

Åmål's Blues Fest Award 2000 till Lars Mellqvist

Classes Minnesfond till Hans Schweitz

 

Larry Johnson (USA) / Brian Kramer (USA) / Michael Roach (USA) /

Homesick Mac (SRB) /Last Train Home (N) / Margit Bakkens Blues Orkester (N) / Kristin Berglund & her Men Band (N) / Roffe Wikström / Peps Persson /

Blueass Bluesband / Paul & The Blue Delivery / The Instigators /

Sven Zetterberg Blues Band / Mr Bo & The Voodooers / Ronander Blues /

Clas Yngström & Sky High / Slidin’ Slim & Big Fred / Bluebirds /

Knock-Out Greg & Blue Weather / Matti Norlin / Baba Blues /

Lasse Liten Blues Band / Blue Stuff / Marcus Svensson / A Sense of Blue Cream / Harry Banks Buzzers / Fat Bull & his Vets / Hobos Rhythm N’ Blues Section / Mönsterås Bluesband / Slim Notini & Gospel Spirit..

1999

Åmål's Blues Fest Award till Bosse Skoglund

Classes Minnesfond till Eric Lindahl

 

Keith Dunn (USA) / Kent DuChaine (USA) / Johnny Dyer (USA) /

Big Walker & Blue Souls (USA/S) / Jimmy Dawkins (USA) /

Chris Hiatt & Cold Shot (USA) / Eric Bibb (USA) / Bluestone (FIN) /

Lefty Willy & strings (FIN) / Wentus Blues Band (FIN) / One O’ Clock Humph (FIN) / Jukka Tolonen Trio (FIN) / Björn Berge (N) / Knut Reiersrud (N) /

Sven Zetterberg Band / Al Tehler Blues Band / Monaco Blues Band, Blue Souls / Harry Banks Buzzers / Fat Bull & his Vets.

1998

Åmål's Blues Fest Award till Mr Bo/Bo Carlsson

Classes Minnesfond till Tommy Löfgren

 

Big Joe Turner’s Memphis Blues Caravan (USA) / Chuck Hall Band (USA) /

Brian Kramer (USA) / Derrick Walker (USA) / Jan Harrington (USA) /

King George (UK) / Sam Mitchell Trio (UK/DK) /Big Bo & Mr Bas (NL) /

Big John (NL) / Half Past Midnight (NL) / Börge Biceps (DK) /

Kenn Lending Bluesband (DK) / Vidar Busk & his True Believers (N) /

Clas Yngström & his Orchestra of Experience / Sven Zetterberg Trio /

Mr Bo & The Voodooers / Matti Norlin / Big Blues & Boogie /

Little Jenny & The Bluebeans / Bluebirds / Harry Banks /

Edelo & Juke Joint / Fat Bull & his Vets.

1997

Första utdelningen av Åmål's Blues Fest Award och det erhöll Sven Zetterberg.

 

The Persuasions (USA) / Big Walker’s Black & White Blues Band (USA/S) /

Big Joe Louis & his Blues Kings (UK) / Sam Mitchell (UK) / Reidar Larsen (N) /

R & B Express (N) / Marianne Antonsen (N) / Kristin Berglund (N) /

The Hard Luck Blues Band (N) / The Blue Juke Lords (N) / Homesic Mac (SRB) / Roffe Wikström / Sven Zetterberg / Knock-Out Greg & Blue Weather /

Blueass Blues Band / Matti Norlin /Banks & Dafgård /The Instigators.

1996

Louisiana Red (USA) / Chuck Hall Band (USA) / Bob Manning (USA) / Sweet Pain (USA) / Eric Bibb (USA) / Sam Mitchell (UK) / Wentus Blues Band (FIN) /

HP’s Rag & Blues Band (DK) / Com’n Up Blues Band (DK) / Peps Persson /

Down Home Blues Band / Sven Zetterberg & Chicago Express / Jenny & Björn / The Instigators /Sue Sergel / Sivert Bramstedt / Roger Brusberg /

Janne Sjöström & The Bluesrockers / Hobo’s Rhythm N’ Blues Section /

Blue Balls / Candyman / Twin Blues / Slidin’ Slim / Needed Time & The Deacons.

1995

R.L. Burnside (USA) / Magic Slim & The Teardrops (USA) / Eric Bibb (USA) / Paul Lamb & The King Snakes (UK) / Hungry John & The Blue Shadows (N) /

Peeter Kirss Blues Band (EST) / Nightcats / Blueass Blues Band / Blue Light / Harry Bee & Lasse Lee / Blues on the Rocks /The Dominators /

Knock-Out Greg & Blue Weather / The Mavericks / Tommy Cougar & The Stingrays / Hobo’s Rhythm N’ Blues Section / Jenny & Björn / Göran Wennerbrandt / Björnligan.

1994

Magic Slim & The Teardrops (USA) / Brewer Phillips & The Houserockers (USA/S) / Sylvia ”Kuumba” Williams (USA) / Kent Thomsen & The Rich Ones (DK) /

HP’s Rag & Blues (DK) / Chicago Express & Sven Zetterberg / Riff Riders / Archie / Stefan Sjöholm / Baba Blues / Hobo’s Rhythm N’ Blues Section / Boogie Trap / Beatroots.

 

1993

Canned Heat (USA) / Eric Bibb (USA) / Mojo Buford Blues Band (USA/S) / Hans Blues & Boogie (D) / Sture Elldin / Blueass Blues Band / Fisherman /

Hobo’s Rhythm N’ Blues Section / Barbros Blus / Night Cats / Baba Blues.

1992

Mojo Buford Blues Band (USA/S) / Sivert Bramstedt & Sture Elldin / Bluesblasters /Sue’s Blues / Uptown Blues Band / Hobo’s Rhythm N’ Blues Section.

 

 

 

KONTAKTUPPGIFTER

Blues Office

Kyrkogatan 10

662 31 Åmål

Tele/Fax: 0532 713 98

 

Mail: info@bluesfest.net

 

ÖPPETTIDER

Mån-Fre 9-13

Copyright @ All Rights Reserved